Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Niewygodna służebność

W marcu 2015 roku zgłosiła się do nas Właścicielka domu w zabudowie bliźniaczej położonego w jednej z podgdańskich miejscowości. Pani M. trafiła do naszej agencji dosłownie chwilę po tym, jak rozwiązała umowę z biurem pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Szybko znaleźliśmy wspólny język i zabraliśmy się za działania.

Kampania przebiegła sprawnie i odniosła zamierzony skutek: sprzedaż nieruchomości. Zanim jednak do tego doszło, przyszło nam zmierzyć się z niewygodnym dla Klientów kupujących wpisem w księdze wieczystej. Dotyczył on służebności przejazdu i przechodu.

Okazało się bowiem, że dawniej droga, przy której znajduje się dom, była drogą prywatną, podobnie jak inne działki, powstałe w wyniku ich wydzielenia z dużego terenu.

Właściciele pierwszej z wydzielonych działek musieli wystąpić o nieodpłatne prawo przejazdu i przechodu, ponieważ w innym wypadku nie mieliby oni dostępu do drogi publicznej, oddalonej o zaledwie ok. 40 metrów. Miało to miejsce w 2003 roku. Wkrótce po zakupie, właściciele odłożyli w czasie budowę domu i wyjechali.

Z czasem wspomniana droga uzyskała status publicznej, jednak wraz z dalszym wydzielaniem się następnych działek, wpis migrował i znajdował się w każdej z nowych ksiąg wieczystych. Sytuacja sama w sobie nie stanowiła przeszkody do sprzedaży, jednak Klienci kupujący wyrazili życzenie, aby wpis zniknął. Postanowiliśmy dołożyć wszelkich starań, aby tak się stało.

Sprawy tego typu nie są załatwiane z urzędu – należy zrobić to osobiście, a niewiele osób posiada odpowiednią wiedzę. Nasz zespół rozpoczął poszukiwania właścicieli, na rzecz których ustanowiono służebność. Odnaleźliśmy ich w ciągu paru dni, w miejscowości oddalonej o 140 kilometrów, znając jedynie ich nazwisko. Po przedstawieniu sytuacji oraz argumentacji prawnej, udało nam się spotkać u notariusza i doprowadzić do zrzeczenia się ww. służebności. Tym samym księga wieczysta stała się wolna od wpisów, a nasza Klientka sprzedała dom.